Oryginalne zaproszenia ślubne

30 kwietnia 2018

Na łamach strony OXYart.pl pojawiały się już artykuły poświęcone papeterii ślubnej, gdzie, wśród różnych jej rodzajów, były również wymieniane zaproszenia ślubne. W naszym mniemaniu zaproszenia ślubne są najistotniejszym produktem papeterii ślubnej, więc uważamy, że warto poświęcić im trochę więcej uwagi oraz miejsca w naszym serwisie.

Jak już z pewnością wszyscy zdążyliście się rozeznać, zaproszeń ślubnych jest bardzo wiele, jak i też nie brakuje firm zajmujących się ich projektowaniem i produkcją. Zgodnie z tematem niniejszego artykułu, nie będziemy się teraz rozwodzić nad takimi wzorami, które dostępne są niemal wszędzie, lecz skupimy się na takich, o których śmiało można powiedzieć, że są unikatowe i oryginalne. Tak się akurat składa, że planując napisanie tego artykułu, w nasze ręce „wpadły” pewne bardzo ładne zaproszenia ślubne, które idealnie nadają się na przykłady, którymi posłużymy się w tym artykule. Są to zaproszenia pochodzące z firmy Comfore, która już od dość długiego czasu systematycznie zaskakuje swoich klientów nowymi, oryginalnymi wzorami zaproszeń ślubnych, ale również i takimi, które powiązane są z innymi uroczystościami. Przejdźmy więc już do rzeczy…

Co decyduje o nietypowym i unikalnym charakterze zaproszeń?

Zaproszenia ślubne, a w zasadzie ich projektowanie, przez wiele osób zaliczane jest nie tyle do rękodzieła, co do swoistej formy sztuki. Nie ma się co dziwić ludziom, którzy dopatrują się dodatkowych „smaczków”, czy też innych akcentów w najlepszych wzorach zaproszeń ślubnych, gdyż bardzo często wychodzą one spod ręki wytrawnych projektantów, którzy bardzo często mają wykształcenie artystyczne. Z pewnością wiele osób ucieszyłoby się gdyby istniał jakiś cudowny przepis na stworzenie oryginalnego, korzystnie wyróżniającego się na tle innych zaproszenia ślubnego, lecz takiego przepisu nie ma… Między innymi dlatego tak wdzięczne pole do popisu mają artyści, którzy decydują się obrać drogę projektowania zaproszeń okolicznościowych. Ich wiedza i doświadczenie, w połączeniu z ogromem możliwości doboru materiałów sprawiają, że proces twórczy staje się nie tylko niezmiernie przyjemny, ale i również bardzo owocny.

Ustaliliśmy, że łatwego, dosłownego przepisu na niekonwencjonalne zaproszenia ślubne nie ma, ale z pewnością możliwe jest stworzenie listy, która składałaby się z aspektów, mających bezpośredni wpływ na wygląd zaproszeń. W naszym odczuciu lista ta powinna składać się z następujących punktów:

  • dobry pomysł, a w konsekwencji projekt 🙂
  • papier lub papiery użyte w produkcji zaproszeń
  • sposób wykończenia

Lista niby krótka, ale na pewno treściwa. Lista ta jest tak nieduża, że może się wręcz wydawać trywialna, ale w naszym odczuciu jej pozycje są kwintesencją, podstawą udanych zaproszeń ślubnych, które mogą odznaczać się unikalnością i oryginalnością. Postarajmy się przyglądnąć poszczególnym pozycjom listy bliżej.

Dobry pomysł kluczem do sukcesu!

Tak! Przemyślany projekt w połączeniu z dobrym pomysłem może zdziałać cuda! 🙂 Jeśli zamysł zaproszenia będzie unikatowy i ładny, i przez to będzie trafiał w gusta osób z myślą o których powstał, to śmiało można założyć, że taki wzór zaproszenia obroni się sam. Jeśli projekt będzie wystarczająco dobry, to takie kwestie jak papier, format oraz inne aspekty, które decydować będą o końcowym wyglądzie zaproszenia przechodzą na dalszy plan. Mowa tu oczywiście o aspekcie projektowania grafiki oraz odpowiedniego dostosowania ozdobników i czcionek. Oczywistym jest, że na etap projektowania składa się również odpowiedni, przemyślany dobór papierów i ewentualnych dodatków, lecz najlepsze projekty bronią się bez względu na papier na jakim zostaną wydrukowane.

Materiały, z których powstanie zaproszenie

Żeby zaproszenia ślubne mogły prezentować się w pełni okazale, poza dobrym projektem potrzebne jest wyczucie związane z dobraniem odpowiednich papierów, które dopełnia charakteru kreowanego wzoru zaproszenia. Papiery są o tyle istotnym aspektem, że w bardzo sugestywny sposób potrafią podkreślić ich wydźwięk, który projektant miał na myśli. Dla zobrazowania takiej praktyki posłużymy się przykładem zaproszenia pochodzącego z kolekcji unikatowych zaproszeń ślubnych producenta, którego wspominaliśmy już we wstępie niniejszego artykułu.

Eleganckie zaproszenia ślubne Glamour - oryginalne i wyjątkoweNa powyższym zdjęciu znajduje się bardzo eleganckie zaproszenie ślubne, którego motywy graficzne wraz z fontami zostały dobrane w taki sposób, aby osiągnąć efekt elegancji i szyku. Zauważcie, że gdyby zamiast złotego papieru został użyty zwykły, biały papier, to efekt nie byłby aż tak zdumiewający. W tym przypadku połączenie oszczędnego, eleganckiego designu wraz z pisankowymi fontami, z których powstały inicjały oraz efektownym zestawieniem papieru złotego z czarnym dało nam kompletny, piękny wzór, który jednoznacznie kojarzy się z luksusem i elegancją.

Posłużmy się jeszcze jednym przykładem nietypowego zaproszenia ślubnego, którego design jest niezmiernie prosty i oszczędny, a jednocześnie prezentuje się świetnie.

Zaproszenia ślubne z pięknych papierów - unikatowy design i styl
Jak widać prosty projekt, będący wynikiem zgrabnego połączenia ornamentów i eleganckich fontów, wraz z pomysłowym zestawieniem papierów może dać bardzo atrakcyjne efekty. Kremowy papier z delikatną fakturą, który pełni funkcję części zewnętrznej zaproszenia, do którego wkłada się poskładany złoty papier z treścią w połączeniu z tak bardzo oszczędną formą prezentują się świetnie i całkowicie oryginalnie.

Pomysłowe wykończenie zaproszeń

Poza powyższymi cechami zaproszeń, równie istotne jest to, w jaki sposób zaproszenia zostały wykończone. Najczęściej spotkać można zaproszenia, które ścinane są do standardowych formatów, mieszczących się w popularnych kopertach. Zaproszenia takie są składane na pół lub stanowią pojedynczą kartkę z treścią. Część artykułu poświęconą wykończeniom zaproszeń zaczynamy od ścinania, gdyż jednym z bardziej urzekających nas zaproszeń z Comfore są również i takie, których format (jak również i całokształt zaproszeń) bardzo przypadł nam do gustu. Mowa o takich zaproszeniach jakie znajdują się na poniższym zdjęciu:

Nowoczesne i oryginalne zaproszenia ślubne ze zdjęciem

To co szczególnie podoba nam się w tych zaproszeniach, to bardzo pomysłowe ścięcie pierwszej ich strony. Dzięki asymetrycznemu cięciu i eleganckiej banderoli powstało intrygujące, proste i bardzo oryginalne zaproszenie ślubne, które przyciąga oko. Po otwarciu powyższego zaproszenia Waszym oczom ukaże się wklejona część z elegancko opracowaną pod względem graficznym treścią oraz duże zdjęcie pary młodej. Wnętrze świetnie współgra z pomysłową częścią zewnętrzną, tworząc proste, ale zupełnie niespotykane i nietypowe połączenie, które prezentuje się wspaniale!

Rosnące zainteresowanie oryginalnym wzornictwem zaproszeń

W powyższych kilku akapitach pokazaliśmy jak dobry pomysł na projekt, w połączeniu z odpowiednim doborem materiałów może dać bardzo niekonwencjonalne efekty i przerodzić się, co udowadnia firma Comfore, w oryginalne zaproszenia ślubne. Wydaje nam się, że zapotrzebowanie na „nieoklepane” wzory nie tylko rośnie, ale i będzie stale rosło, więc najprawdopodobniej możemy spodziewać się coraz większej ilości interesujących wzorów zaproszeń ślubnych, które wyróżniać się będą pod wieloma względami od tych, do których przez lata zdążyliśmy już przywyknąć.

Nasze przewidywania nie są oparte na wyssanych z palca przeczuciach lecz na dochodzących nas słuchach o opiniach coraz większej liczby osób, które najzwyczajniej są znużone prawnie niezmieniająca się ofertą na zaproszenia już od bardzo długiego czasu. Już niebawem najpewniej nadejdzie era unikatowych, nietypowych i oryginalnych zaproszeń ślubnych, za co mocno trzymamy kciuki!

Kategorie artykułu: Papeteria okolicznościowa