Papiery najczęściej wykorzystywane w zaproszeniach

19 lutego 2020 Papiery do zaproszen ślubnych

Dobór odpowiedniego papieru w trakcie projektowania zaproszeń jest niezmiernie istotnym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na końcowy ich wygląd. Odpowiednie dobranie i zestawienie tych istotnych materiałów jest głównym, tuż obok ogólnego projektu zaproszenia, czynnikiem, określającym czy dane zaproszenia będą się należycie prezentowały oraz czy trafią w gusta osób mających z nimi bezpośredni kontakt.

Papierów, których można używać do tworzenia zaproszeń jest cała gama. Różnią się one niemal pod każdym względem, a już samo ich wzajemne, umiejętne łączenie może doprowadzić do bardzo atrakcyjnych efektów. Podobnie jak dobór czcionek, kolorów zadruku, jak i doboru ozdobników, również i sprawa doboru papierów jest swego rodzaju sztuka i jednocześnie umiejętnością, która warto rozwijać, jeśli myśli się o kreowaniu unikatowych, wyjątkowych produktów papeterii okolicznościowej.

Najczęściej spotykane odmiany papierów ozdobnych

Nie chcę się to rozwodzić nad nazwami poszczególnych produktów producentów papierów, lecz chciałabym jedynie określić ich specyfikę i na tej podstawie podzielić papiery na kilka grup. Moim zdaniem, najprostszy podział mógłby wyglądać następująco:

  • papiery gładkie

  • papiery fakturowane

  • papiery metalizowane

Papiery gładkie

Pod powyższym określeniem nie kryje się nic innego jak tylko papiery gładkie w dotyku, bez żadnej faktury. Takich papierów, jak i kartonów ozdobnych znajduje się bardzo wiele w ofertach sklepów papierniczych, gdyż są to najbardziej podstawowe, główne typy papierów, których zastosowanie może być bardzo zróżnicowane.

Papiery gładki najczęściej dostępne są w kolorze białym o przeróżnych gramaturach. Na pierwszy rzut oka może dziwić zróżnicowana oferta „zwykłych”, białych papierów, lecz mają one kilka cech, które znacznie wpływają na ich wygląd, no i przy okazji cenę.

Białe papiery różnią się między sobą gładkością oraz stopniem bieli, co w przypadku tworzenia jakichkolwiek produktów papeterii okolicznościowej ma dość duże znaczenie. Aby uzyskać eleganckie efekty z wykorzystaniem takich papierów, dobrze jest rozważyć zakup eleganckich, gładkich papierów o wysokim stopniu bieli. Takie papiery wspaniale podkreślą elegancki charakter Waszych zaproszeń, w szczególności jeśli planujecie wykorzystywać je w minimalistycznych projektach.

Oprócz papierów białych, wśród papierów gładkich znajduje się wiele propozycji papierów kremowych, jak i innych barwionych w masie. Barwienie w masie oznacza, że po przecięciu kartki, jej krawędź będzie w tym samym kolorze co jej powierzchnia, co w przypadku tworzenia zaproszeń jest bardzo istotne.

Papiery fakturowane

Papiery z wyczuwalną fakturą cieszą się bardzo duża popularnością wśród osób zajmujących się tworzeniem papeterii okolicznościowej. Przyczyną tej popularności jest z pewnością rzadkość spotykania takich papierów na co dzień, a co za tym idzie, stają się same z siebie wyjątkowe.

Jeśli chodzi o faktury dostępnych papierów, to są one przeróżne, ale najczęściej spotykanymi zdają się być takie, które przypominają czerpany papier, czy też strukturę lnu.

Papiery z wydatną fakturą, to świetny materiał na zaproszenia więc nie bójcie się zainteresować kilku groszy i kupcie sobie na próbę kilka różnych ich wariantów, zarówno w opcji białej, jak i kremowej.

Papiery metalizowane i perłowe

Papiery i kartony ozdobne, których powierzchnia efektownie mieni się pod wpływem padających na nią promieni światła, to bardzo często wykorzystywany materiał w produkcji wszelkiego typu produktów papeterii okolicznościowej. Papiery te są również wbrew pozorom dość wymagające od projektanta, gdyż nie wystarczy zdać się na ich wyjątkowy wygląd żeby osiągnąć dobre efekty. Co gorsza, nieumiejętne ich użycie może doprowadzić do bardzo złych projektów, które znacznie lepiej wygladałyby w momencie wykonania ich na bazie któregokolwiek z poprzednich rodzajów papierów.

Ten rodzaj papierów pomoże Wam w wykonaniu oryginalnych zaproszeń o bardzo ukierunkowanym wyglądzie. Przykładowo, jeśli chcecie uzyskać interesujące efekty złotych zaproszeń ślubnych, to metalizowany karton ozdobny w kolorze złota będzie dla Was świetnym rozwiązaniem, szczególnie gdy nie macie możliwości złocenia za pomoca specjalnych pras.

Polecam Wam zainteresowanie się możliwościami jakie stoją przed Wami w kontekście możliwości wykorzystywania przeróżnych papierów do osiągnięcia najróżniejszych efektów. Oczywiście na stronie będa pojawiały się kolejne artykuły związane z papierami oraz ich doborem, więc zapraszam również do częstego odwiedzania mojej strony.

Kategorie artykułu: Papeteria okolicznościowa