Popularne dodatki do zaproszeń

25 kwietnia 2020 Popularne dodatki do zaproszeń ślubnych

Tworząc zaproszenia, często wykorzystywane są przeróżne dodatki, które mają za zadanie podkreślenie charakteru zaproszenia oraz poprawę ich atrakcyjności. Istnieją bardzo różne dodatki, z których projektanci zaproszeń chętnie korzystają opracowując wzory nie tylko zaproszeń, ale również pozostałych wyrobów papeterii okolicznościowej.

Dodatki można podzielić na takie, które wykonywane są samodzielnie oraz gotowe, czyli takie, które wystarczy przymocować do tworzonego zaproszenia. Trudno jednoznacznie określić które z nich są bardziej atrakcyjne, jak i które będą bardziej wskazane w użyciu, bo decyzja o ich zastosowaniu nalezy do projektanta, który najlepiej wie jaki efekt chce uzyskać.

Wspomniane dodatki, które najczęściej używane są przez osoby wykonujące zaproszenia to:

  • wstążki i kokardki
  • kryształki
  • obwoluty
  • koronki

Wszystkie z nich mogą pozytywnie wpłynąć na końcowy wygląd Waszych zaproszeń, ale również, przy złym ich doborze i zestawieniu, mogą przynieść zupełnie odwrotny skutek.

Wstążki i kokardki

Wstążki i kokardki są chyba najczęściej używanymi dodatkami, mającymi zdobić wyroby papeterii okolicznościowej. Wstążki są bardzo wdzięcznym materiałem, z których można zrobić różnego rodzaju kokardy, sznureczki, czy też zawieszki. W sklepach dostępne są w bardzo zróżnicowanej ofercie, wśród której różnią się one między sobą sposobem wykonania, materiałem, szerokością oraz kolorem. W kwestii kolorystycznej, macie do wyboru niemal wszystkie kolory tęczy, co jest bardzo dobrą informacją dla tych, którzy lubują się w szczegółowo wykonanych i dopasowanych dodatkach.

Wstążki najczęściej znajdziecie w takich wariantach:

  • wstążki atłasowe
  • wstążki brokatowe
  • wstążki rypsowe

Pierwsze z nich cechują się gładką, przyjemną w dotyku powierzchnią, która delikatnie połyskuje pod wpływem swiatła. Wstążki brokatowe, to materiał trochę trudniejszy w obróbce, ale wielu z Was z pewnością nie zniechęci to do ich stosowania z powodu bardzo interesujących efektów, które można z ich wykorzystaniem uzyskać. Wstążki rypsowe, to najrzadziej używany rodzaj wstążek, które są zdecydowanie droższe od powyższych i odznaczają się charakterystycznymi paseczkami uatrakcyjniającymi ich fakturę.

Niemal wszystkie wstążki nadają się do tworzenia efektownych kokard w przeróżnych odmianach, co pozwala osiągnąć jeszcze bardziej interesujące efekty.

Kryształki ozdobne

Jest to bardzo szczególny rodzaj dodatków, które w niektórych przypadkach mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na wygląd tworzonego wzory wyrobu papeterii. Kryształki dostępne są w najróżniejszych formach i typach, gdzie część z nich wykonywana jest ze szkła, natomiast zdecydowana większość powstaje z tworzywa sztucznego.

Kryształki różnią się między sobą bardzo wieloma szczegółami, wśród których najważniejszymi są:

  • rozmiar
  • kolor
  • kształt

Łącząc powyższe cechy, łatwo zdać sobie sprawę z tego, jak pokaźny jest wybór tych dodatków oraz oczywiście jak szerokie możliwości stoją przed projektantami chcącymi wykorzystać je w swoich pracach.

Kolejną istotną cechą kryształków dostępnych w sklepach jest możliwość ich zakupu w opcji samoprzylepnej, co ułatwia ich montaż na zaproszeniach.

Obwoluty

Obwoluty t dodatki, które głównie dotyczą wszelkiego rodzaju zaproszeń. Jest to jedyny rodzaj dodatku, którego nie kupuje się w gotowej formie w sklepie, lecz należy wykonać go samemu. Najlepszą metodą na stworzenie efektownej obwoluty jest zakup ładnego papieru, który ani nie będzie zbyt cienki ani zbyt gruby, który tnie się na paski o pożądanej szerokości, a następnie klei ich końce ze sobą. Obwoluty mogą być pozbawione zadruku, ale również, jeśli poniesie Was fantazja, mogą byś wzbogacone ozdobnymi wzorkami, czy też napisami.

Częstą praktyką jest uzupełnianie obwolut doklejkami, na których znajdują się przykładowo inicjały pary młodej. Taka obwolutka z dokleją, to bardzo efektowny akcent, który wspaniale sprawdza się głównie w przypadku prostych, minimalistycznych wyrobów papierniczych.

Koronki

Moim zdaniem koronki są najbardziej kontrowersyjnym rodzajem dodatków, które mimo odpowiedniego użycia w projekcie mogą nie przypaść do gustu osobom, które będą miały styczność z zaproszeniami, czy też innymi wyrobami z ich wykorzystaniem. Osobiście unikam stosowania koronek właśnie z tego powodu, ale oczywiście nie neguję nikogo kto ma chęć ich używania.

Dodatki, to wspaniały akcent, który odpowiednio użyty może przeobrazić każde zaproszenie w wyjątkowy i niespotykany wyrób, który będzie emanował elegancją i wyjątkowością. Pamiętajcie jednak, żeby używać ich z głową 🙂

Kategorie artykułu: Papeteria okolicznościowa