Potwierdzenie przybycia – RSVP

7 czerwca 2018

Ostatnio opisywałam Wam zaproszenia ślubne jako część papeterii okolicznościowej, tym razem zagłębię się w temat RSVP – czyli potwierdzenia uczestnictwa w ślubie i przyjęciu weselnym. RSVP to skrót pochodzący z francuskiego zwrotu „répondez s’il vous plaît„. Dosłownie tłumaczony oznacza „proszę odpowiedzieć„, ale potocznie mówi się i tak już się przyjęło „potwierdzenie przybycia„. Skrót ten można zapisać w kilku wersjach, dokładnie trzech:

  • RSVP
  • R.S.V.P
  • lub R.s.v.p.

Najczęściej wykorzystywany jest RSVP – z dużych liter, bez zbędnych kropek.
Wręczając zaproszenia na ślub chcemy wiedzieć czy goście przybędą czy też z jakiegoś powodu nie mogą uczestniczyć w tym dniu razem z Wami. Dlatego z reguły Para Młoda prosi gości o potwierdzenie przybycia. W większości przypadków taka prośba umieszczona jest na zaproszeniu z informacją do kiedy goście proszeni są o potwierdzenie przybycia oraz podane są numery telefonów Pary Młodej.
Mniej więcej może wyglądać to tak:

Część Par decyduje się na dołączenie dodatkowej kartki do zaproszenia, na której wypisane są właśnie te wszystkie informacje. Tak jak wspominałam już wcześniej, ta dodatkowa karta nazywa się właśnie RSVP. Gdy zdecydujemy się na nią to możemy tam umieścić znacznie więcej tekstu niż na zaproszeniu. A oto przykład:

Tak przygotowane RSVP goście mogą odesłać na wskazany adres lub zadzwonić do Pary Młodej i potwierdzić przybycie lub niestety poinformaować Ich, że niestety nie będą mogli przybyć. Na potwierdzeniu mozemy również zapytać gości o nocleg, kto będzie go potrzebował i w jakim terminie tak aby wcześniej zarezerwować hotel dla potrzeb gości. Nie chcemy aby później okazało się, że goście niesty nie mają gdzie nocować. Dodatkową informacją na takiej karcie może być również informacja o planowanych poprawinach. Dobrze żeby goście wiedzieli wcześciej, że przyjęcie może potrwać dwa dni 🙂
Taka dodatkowa karta, może być zadrukowana z dwóch stron i z jednaj z nich możemy prosić gości o potwierdzenie przybycia, z drugiej natomiast możemy umieścić mapkę z dojazdem do kościoła od domu Panny Młodej i drogę z kościoła do miejsca gdzie odbędzie się przyjęcie weselne. Na takiej dodatkowej karcie zamiast mapki możemy również umieścić jakiś cyctat lub wierszyk, bądź też prośbę o to by goście zamiast kwiatów podarowali nam inny prezent.

Tagi artykułu:
Kategorie artykułu: Papeteria okolicznościowa