Sakramenty święte

16 kwietnia 2018

Chrzest Święty jest drugą najważniejszą uroczystością w naszym życiu. Zastanawiacie się pewnie dlaczego drugim, przecież to pierwszy sakrament. I macie racie mówiąc, że jest pierwszy i najważniejszy dla chrześcijan bo dzięki niemu stajemy się dziećmi bożymi i od tej pory należymy do chrześcijan. Tak na to patrząc to jest to pierwszy i najważniejszy sakrament. Ale jeżeli spojrzymy na to jak na uroczystość to dla nas już dorosłych świadomych ludzi jest to drugie ważne święto o ile tak to można nazwać. Według mnie i mam nadzieję, że zgodzicie się ze mną pierwszą ważną uroczystością już w dorosłym życiu jest „Ślub”. Może od początku.

W wierze chrześcijańskiej mamy siedem Sakramentów Świętych:

 • Chrzest
 • Bierzmowanie
 • Eucharystia – I Komunia Święta
 • Pokuta – sakrament pokuty i pojednania
 • Namaszczenie chorych
 • Kapłaństwo
 • Małżeństwo

Dla katolików jest to pierwszy i najważniejszy sakrament jaki przyjmujemy. Wielu jednak może się wydawać, i to mylnie, że tylko chrześcijanie przyjmują chrzest. W takich wyznaniach jak:

 1. Świadkowie Jehowy
 2. Adwentyści
 3. Zielonoświątkowcy
 4. Baptyści
 5. Muteranie
 6. Kwakrzy
 7. Metodyści
 8. ….. i wiele innych

również przyjmowany jest Chrzest Święty.

Forma chrztu w różnych wyznania może się od siebie różnić. Sakramentu chrztu udziela się na przykład poprzez pokropienie lub polanie wodą, zanurzenie w wodzie lub Chrzest Duchem Świętym.

Wyzwany kościoła ewangelickiego i między innymi Świadkowie Jehowy uznają Chrzest wyłącznie poprzez zanurzenie w wodzie. Luteranie natomiast udzielają Chrztu poprzez polanie wodą, pokropienie lub również zanurzenie w wodzie.

Zanurzenie w wodzie ma również swoją symbolikę. Osoba zanurzana w wodzie pod czas Chrztu odchyla się do tyłu co symbolizuje śmierć, następnie wynurza się z wody co symbolizuje zmartwychwstanie.

Kategorie artykułu: Tradycja i zwyczaje