Zaproszenia ręcznie robione – DIY, Handmade

26 marca 2020 Zaproszenia diy handmade - ręcznie robione - ślubne, na chrzest, komunijne

Skoro strona ta ma służyć osobom, które zainteresowane zorganizowaniem niezapomnianej uroczystości rodzinnej, to nie możemy zapomnieć również o zaproszeniach. Tym razem skupimy się na fakcie, że coraz więcej osób interesuje się własnoręcznym tworzeniem zaproszeń oraz innego rodzaju wyrobów papierniczych. W poniższym artykule postaramy się nakreślić krok po kroku jak można stworzyć unikatowe, piękne i oryginalne zaproszenia na każdą okazję, których wykonania może podjąć się każdy, kto ma chęć trochę cierpliwości i umiejętności manualnych.

Projektowanie i wykonywanie wyrobów papierniczych, a w szczególności papeterii okolicznościowej, to bardzo przyjemny i kreatywny proces, który może stać się dla Was interesującym hobby. Podobnie jak z pozostałymi pracami artystycznymi, czy też rękodziełem, tworzenie zaproszeń wymaga cierpliwości i chęci rozwijania się. Jeśli nie zabraknie Wam zapału i macie głowę pełną pomysłów, to jesteśmy przekonani, że w niedługim czasie będziecie kreować bardzo efektowne, miłe dla oka prace, więc zachęcamy do wytrwałości.

Co będzie Ci potrzebne?

Na samym początku trzeba określić sobie z czym mamy do czynienia, co chcemy osiągnąć oraz, co niezmiernie istotne, jak to osiągnąć… Podczas tworzenia zaproszeń potrzebne będą pewne umiejętności manualne, wyobraźnia, trochę papieru oraz kilka przyborów. Istotnym elementem jest również komputer z programem graficznym i drukarka, choć możecie z powodzeniem dać sobie radę bez tych urządzeń, chwytając za pędzel, kredki, pióro lub inne ulubione przybory.

Papier

To jaki papier wybierzesz na początek, zależy wyłącznie od tego jakie efekty chcesz osiągnąć. Naszym zdaniem nie ma potrzeby kupowania drogiego papieru do celów stworzenia pierwszego zaproszenia. W pierwszej kolejności najlepiej jest skupić się na formie i ogólnym, schludnym zaprojektowaniu zaproszenia niż na wysublimowanych materiałach z jakich ma ono zostać wykonane.

Na początek polecamy Wam odwiedzenie marketu, gdzie z pewnością znajdzie się dział z takimi drobiazgami jak kredki, nożyczki i oczywiście różnego rodzaju papiery. Nie należy się jednak spodziewać przesadnie dużego wyboru, bo nie będzie to z pewnością oferta taka jak w sklepach specjalistycznych, ale na początek na pewno wystarczy.

Na pierwsze zaproszenie idealnie nada się kolorowy karton, lub (jeśli znajdzie się coś takiego w ofercie) fakturowany papier ozdobny. Pod względem wyboru koloru wybór oczywiście należy do Ciebie! Jeśli masz taką możliwość, to świetnie będzie jeśli kupisz 2 arkusze grubszego, dość sztywnego papieru, gdzie jeden będzie kolorowy, a druki biały. Istotne jest, żeby kartka była wystarczająco duża, a więc od formatu A4 w górę.

Przybory

Na początek można z pełnym powodzeniem posłużyć się najprostszymi przyborami, wśród których nie powinno zabraknąć takich jak:

  • nożyczki

  • długa linijka

  • klej

Te trzy rzeczy wraz z wybranym przez Ciebie papierem (papierami) w zupełności wystarczą Ci do wykonania pierwszego zaproszenia.

Tworzenie makiety ręcznie robionych zaproszeń

Wiecie już jakie rzeczy będą Wam potrzebne do stworzenia Waszego pierwszego zaproszenia. Przejdźmy teraz do sedna, czyli do projektowania. Projektowanie można umownie podzielić na dwa etapy, gdzie pierwszym będzie określenie formy, a drugim motywów graficznych oraz typografii. Obydwa etapy są równie istotne i nie powinno się ich traktować oddzielnie. Forma zaproszenia ma bowiem wpływ na to jak będzie wykonywana część graficzna, natomiast grafika wraz z odpowiednio dobranymi czcionkami wpływa na ogólny odbiór projektu.

Jak się pewnie domyślacie z tytułu tej części artykułu, zaraz zajmiemy się przygotowaniem makiety zaproszenia. Robienie makiet jest bardzo przydatnym etapem projektowania wszelkiego rodzaju wyrobów papeterii okolicznościowej. Prosta makieta pozwoli Ci na zweryfikowanie wstępnego wyglądu zaproszenia i jednocześnie będzie wspaniałą okazją do nanoszenia poprawek lub tworzenia wariantów danego projektu.

Założenia projektu

Istotną częścią projektowania jest określenie założeń jakie ma spełniać rodzące się zaproszenie. Nie wyobrażamy sobie chaotycznego cięcia papieru i klejenia go z nadzieją, że coś interesującego z tego wyniknie dlatego zawsze podchodzimy to tego etapu z należytą atencją :).

Dla celów stworzenia pierwszego ręcznie robionego zaproszenia założymy, że będzie ono:

  • proste i eleganckie
  • kwadratowe
  • kilkuelementowe

Zaproszenie spełniające powyższe założenia nie powinno przysporzyć Wam zbyt wielu trudności. Projektując je będziemy kładli nacisk na modny minimalizm i elegancję, co pomoże nam w łatwo osiągnąć oczekiwane efekty.

Dla ułatwienia zadania, jeszcze przed przystąpieniem do tworzenia makiety, dobrze jest zrobić szkic zaproszenia wraz z wymiarami. Szkic zaproszenia, które wykonamy wygląda tak jak na poniższym obrazku

Ręcznie robione zaproszenia ślubne DIY - szkic, plan

Robimy makietę

Wykonanie makiety pociąga za sobą kilka korzyści, wśród których najcenniejszymi są:

  • namacalny projekt umożliwiający określenie czy jego założenia spełniają pokładane w nim oczekiwania
  • oszczędność materiałów
  • łatwe możliwości nanoszenia zmian i korekt w stosunku do założeń

Makietę polecamy Wam wykonywać z najzwyklejszego papieru jaki macie pod ręką. Może to być nawet kartka z zeszytu. Podczas robienia makiety nie ma potrzeby marnowania droższych papierów, których możecie mieć ograniczoną ilość, a i też po co je używać do tworzenia makiety, którą najprawdopodobniej później i tak wyrzucicie.

Aby wykonać makietę, konieczne będzie docięcie zwykłej kartki papieru do wymiarów określonych w szkicu zaproszenia. Biorąc pod uwagę, że jest to jedynie makieta, możecie wyznaczyć wszystkie jej elementy za pomocą linijki i ołówka. Na poniższym zdjęciu znajduje się rozrysowany szkic zgodnie z określonymi wymiarami.

Ręcznie robione zaproszenia ślubne DIY - szkic rozrysowania części makiety zaproszenia

Mając już wszystko rozrysowane, należy wyciąć poszczególne elementy makiety zaproszenia. W efekcie tego otrzymamy części widoczne na poniższym zdjęciu.

Zaproszenia ręcznie robione DIY - zdjęcie pociętych elementów makiety zaproszenia

Teraz przyglądnijmy się szkicowi zaproszenia z wymiarami i doklejmy poszczególne elementy w odpowiedniej kolejności i miejscach. Nie musicie wykonywać tej czynności nazbyt precyzyjnie, gdyż makieta ma służyć wyłącznie Wam i wyłącznie do celów poglądowych. Moja makieta po sklejeniu wszystkich elementów wygląda jak na poniższym zdjęciu.

Ręcznie robione zaproszenia ślubne DIY - gotowa makieta zaproszenia - strona zewnętrzna

Zaproszenia ręcznie robione DIY Handmade -gotowa makieta zaproszenia - środek

Jak widzicie, makieta nie prezentuje się w żaden sposób okazale, ale jest dla nas cenna nie ze względu na swój wygląd. Mając taką makietę możemy określić czy zaproszenia w takiej formie ma szansę podobać się nam, a jeśli nie to możemy łatwo nanieść takie poprawki, jakie uznamy za słuszne. My, myślę, że możemy założyć, że makieta wygląda obiecująco i przystąpić do kolejnego etapu jakim będzie tworzenie faktycznego zaproszenia. Następnym krokiem będzie opracowanie szaty graficznej i typografii.

Zaproszenia ślubne ręcznie robione DIY – elementy graficzne i treść

Mamy już zamysł, mamy makietę, więc teraz przyszedł czas na zaprojektowanie elementów graficznych oraz określenie tekstów i dobranie do nich pasujących czcionek. Powstające zaproszenie, zgodnie z założeniami, ma być proste i eleganckie, więc żeby móc spełnić te założenia, musimy pamiętać o tym, żeby grafika nie była przesadzona oraz żeby krój czcionki był spójny z całością. Opracowanie wyżej wymienionych elementów zaproszenia wykonam w programie graficznym, którego nazwy nie będziemy w tym momencie podawali, gdyż nie ma to obecnie żadnego znaczenia. Tak jak było wspominane na samym początku artykułu, jeśli nie potraficie korzystać z programów graficznych i nie macie dostępu do drukarki, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten etap wykonać z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi jak pędzel, czy pióro.

W naszym projekcie postanowiliśmy zastosować dwie czcionki. Jedna (Great Vibes) posłużyła do wyróżnienia imion przyszłych nowożeńców. Drugą czcionką, którą się posłużyliśmy, jest Open Sans w 2 wariantach grubości. Zestawienie tych czcionek pozwoliło mi na osiągnięcie efektu lekkości i prostoty treści użytej w zaproszeniu, co odpowiada założeniom o minimalizmie i elegancji. Naszym zdaniem zestawienie tych krojów pisma daje bardzo dobre efekty – z jednej strony mamy tekst ozdobny, natomiast z drugiej prosty, czytelny określający szczegóły uroczystości. Oczywiście treść zaproszenia jaką się posłużyliśmy jest symboliczna – w normalnych warunkach zdecydowanie okazałaby się zbyt krótka i mało precyzyjna.

Zaproszenia ślubne ręcznie robione DIY - treść zaproszenia do wykonania

Jak pewnie zauważyliście, w kontekście elementów graficznych ograniczyliśmy się wyłącznie do przerywanej linii, która tworzy prostą ramkę treści zaproszenia. Może jest to niewiele, ale dla potrzeb tego artykułu powinno być wystarczająco :). Niektórzy mogą też stwierdzić, że mogliśmy pokusić się o zastosowanie jakiegoś koloru, ale czerń będzie tu zdecydowanie dobrze wyglądała.

Pod tym linkiem znajduje się plik, na którym pokazane są poszczególne elementy zaproszenia z tekstem oraz znacznikami cięcia, które ułatwiają precyzyjne docięcie każdego elementu.

Mamy już gotowe treści. Ostatnią częścią przygotowań do stworzenia finalnego zaproszenia będzie określenie wymiarów jego elementów, które nie będą miały zadruku. W naszym przypadku papier, na którym będą nadrukowane treści, będzie białym kartonem, natomiast pozostałe elementy kartonem kolorowym.

W zasadzie już wszystko mamy gotowe i możemy przystąpić do finalizacji produkcji pierwszego zaproszenia.

Ręcznie robione zaproszenia ślubne DIY – ostatni etap pracy

Wszelkie przygotowania związane z projektowaniem pierwszego zaproszenia mamy już za sobą. Pozostaje nam teraz wyłącznie dokończenie zaproszenia i cieszenie się efektami naszej pracy. Do momentów, w którym będziecie mogli cieszyć się efektami swojej pracy został już niemal moment, więc do dzieła!

Z pewnością macie już wydrukowane treści i elementy graficzne, które będą umieszczone w Waszym zaproszeniu. Zarówno elementy zadrukowane, jak i te, które nie będą miały żadnego zadruku, musimy odpowiednio podocinać na określone formaty. Jeśli części z treścią wzbogaciliście podobnie jak ja znaczkami ułatwiającymi cięcie, to z pewnością teraz docenicie fakt ich posiadania, gdyż przycięcie każdej części do określonego formatu będzie dziecinnie proste.

Trochę inaczej będzie trzeba podejść do wycinania elementów zaproszenia w papierze, który nie będzie miał żadnych zadruków. W tym przypadku konieczne będzie naniesienie jakichkolwiek znaczków, które wyznaczą odpowiedni format. Możecie zrobić to za pomocą linijki i ołówka w sposób podobny jak na wydruku i wedle powstałych linii cięcia podocinać wszystkie części.

Po wykonaniu powyższych czynności mamy komplet potrzebnych do wykonania zaproszenia elementów.

Ostatnią czynnością, z jaką musimy się zmierzyć aby wykonać zaproszenie, jest doklejenie poszczególnych części w odpowiednich miejscach. W tym momencie będzie Wam pomocna makieta lub szkic zaproszenia, z którymi mieliście styczność we wcześniejszych częściach artykułu. Z ich pomocą nie będziecie mieli żadnych problemów z wykończeniem zaproszenia. W moim przypadku efekt końcowy wygląda następująco:

Zaproszenia ślubne DIY handmade -ręcznie wykonane zaproszenie - strona zewnętrzna

Zaproszenia ręcznie robione DIY - ręcznie wykonane zaproszenie - środek

I co myślicie o efekcie końcowym? Naszym zdaniem zadanie zostało zakończone powodzeniem :). Przechodząc przez kolejne kroki opisywane we wszystkich częściach artykułów powstało proste, ale efektownie wyglądające zaproszenie, które nie tylko dobrze się prezentuje, ale również dobrze leży w ręce. Zaskakujący ciężar gotowego zaproszenia jest wynikiem zastosowanych papierów oraz doklejania poszczególnych jego elementów, co w naszym odczuciu powoduje, że jest ono jeszcze bardziej wyjątkowe.

Mamy nadzieję, że jesteście zadowoleni z efektów naszej wspólnej pracy. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie jest to zaproszenie o wielce odkrywczym wyglądzie, ale jesteśmy przekonania, że będzie dla Was dobrym wprowadzeniem do dalszych zabaw z tworzeniem własnej papeterii okolicznościowej.

Kategorie artykułu: Papeteria okolicznościowa